Пропонуємо дайджест вісника “Позиція” за травень 2018 року, № 9-10

Резонанс

Складається враження: нас активно підштовхують до радикальних способів захисту прав та інтересів спілчан і профспілок

Нехтуючи ст. 41 Конституції України щодо непорушності права приватної власності, протягом багатьох років різні органи влади грубо порушують майнові права профспілок. Шляхом ухвалення неправомірних рішень судів про відчуження об’єктів власності профспілок і визнання їх власністю держави у період 2011 – 2017 років в профспілок вилучено 40 майнових об’єктів. У 2014–2016 рр., відповідно до рішень судів, у Закарпатті, на Івано-Франківщині, Чернігівщині, Полтавщині були визнані за державою Будинки профспілок та будівлі навчально-методичних центрів. Тривають судові спори за будівлі профспілок Одеської, Чернівецької областей.

Якщо в Полтаві, після масової акції протесту представників профорганізацій 15 областей, судова ухвала та розпорядження Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана щодо будівлі профспілок були призупинені, то інші області поки навіть цим похвалитися не можуть. 

У Федерації профспілок Хмельницької області вже не один рік намагаються відібрати приміщення їдальні. Тепер місцева влада зазіхає ще й на будівлю навчально-культурного центру. І це, незважаючи численні ухвали судових інстанцій на користь профспілок Хмельниччини…

 

 Нагадуємо

Путівки за рахунок профспілкової організації

Профспілкові організації, зареєстровані відповідно до Закону України від 15.09.99 р. №1045-XIV «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (далі – Закон №1045), можуть надавати путівки коштом профспілки. Отримати профспілкову путівку може лише член профспілки. Порядок та умови видачі таких путівок регулюються Статутом в межах кошторису поточного року. Підприємство, організація перераховує кошти також відповідно до ст.44 Закону №1045 профспілковій організації, а профспілкова організація закуповує та передає путівки членам профспілки.

2.1 ПДФО

Згідно з абзацом 1 пп165.1.35 п.165.1 ст.165 Кодексу до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається вартість путівок на відпочинок, оздоровлення та лікування, в тому числі на реабілітацію осіб з інвалідністю, на території України платника податку та/або його дітей віком до 18 років, які надаються йому безоплатно або із знижкою (у розмірі такої знижки) профспілковою організацією, до якої зараховуються профспілкові внески платника податку – члена такої професійної спілки. У звітності за формою № 1ДФ дохід, одержаний у вигляді безоплатно наданої профспілкою путівки, відображається з ознакою «156».

2.2 Військовий збір

Путівка, що видається члену профспілки, за рахунок коштів профспілки, не є базою для обкладання військовим збором.

2.3 Єдиний внесок

Єдиний внесок не нараховується на вартість путівок, наданих профорганізацією своїм членам, оскільки їхня вартість не включається до фонду оплати праці та не є об’єктом обкладання єдиним внеском відповідно до Закону України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», Інструкції №5 та постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 р. №1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

2.4 Податок на прибуток у підприємств, що перераховують кошти профспілці

У бухгалтерському обліку кошти, перераховані профспілковій організації, є витратами періоду і зменшують фінансовий результат у бухгалтерському обліку. Враховуючи, що профорганізація є неприбутковою організацією, внесеною до відповідного Реєстру, платники, що коригують бухгалтерський фінансовий результат на різниці, мають провести коригування за пп.140.5.9 п.140.5 ст.140 Кодексу.

Облік путівок у профспілці

Путівки, що придбаваються профспілковою організацією, є витратами на статутну діяльність.

Хоча під час видачі путівок членам профспілки податки не утримуються (ПДФО та військовий збір), єдиний внесок не нараховується у звітності за формою № 1ДФ, дохід, одержаний у вигляді безоплатно наданої профспілкою путівки, відображається з ознакою «156».

Якщо працівник не є членом профспілки, вартість путівки для нього включає в собі всі податки та обов’язкові нарахування.

Про оподаткування путівок за рахунок коштів підприємства читайте в №5 (488) вісника.

 

УРЯД ОНОВЛЮЄ ПРОГРАМУ НАДАННЯ СУБСИДІЙ

Уряд зробив крок на шляху до монетизації субсидій.

(Постанова КМУ №329 від 27.04.2018 р. набула чинності з 1 травня поточного року).

Однак перехід до монетизації можливий тільки в тому випадку, якщо система субсидій буде соціально справедливою – державну допомогу будуть отримувати ті, хто дійсно її потребує.

Започаткована кілька років тому ініціатива надання прямої допомоги уразливим верствам населення у вигляді субсидій стала потребувати удосконалення – передусім в бік збільшення адресності.

Верифікація субсидіантів, яку розпочало Міністерство фінансів, виявила ряд системних проблем з призначенням субсидій. З огляду на це Уряд схвалив рішення про внесення низки змін в програму…

 

Змагалися митці

На базі Теофіпольського НВК «ЗОШ І ст.. – гімназія» пройшов районний конкурс художнього читання серед педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти Теофіпольського району, присвячений Дню матері.

Конкурсантів привітала голова райкому профспілки працівників освіти Ніна Киричок.

За підсумками конкурсу І місце вибороли: Юрій Томчук, вчитель фізичної культури Волицької ЗОШ І- ІІ ст.; Олена Гульчук, завідувач Ільковецьким НВК; Ольга та Леонід  Білі, вчителі Шибенської ЗОШ І-ІІІ ст. ІІ місце здобули: Лілія Демянова, вчителька початкових класів Лисогірської ЗОШ І-ІІ ст; Шершун Наталія, вчитель української мови та літератури Новоставецької ЗОШ І-ІІІ ст.; Наталія Шевчук, вихователь групи продовженого дня Гальчинецької ЗОШ І-ІІІ ст. ІІІ місце: Ольга Сторожук, вчитель музичного мистецтва Кунчанської ЗОШ І-ІІ ст; Галина Швидка, вчитель біології Михиринецької ЗОШ І-ІІ ст; Інна Гладищук, практичний психолог Базалійської ЗОШ І-ІІІ ст; Інна Петровська, вчитель біології Михнівської ЗОШ І-ІІ ст. Всі учасники конкурсу отримали заслужені нагороди та подяки.

 

Європа і ми

У Німеччині на пенсії живуть довго

Уряд ФРН оприлюднив ухвалене ним рішення про підвищення пенсій уже з 1 липня: у західних землях вони зростуть на 3,22%, у східних на 3,37%.

У такий спосіб уряд поступово вирівнює пенсійні виплати в різних частинах країни, адже нині пенсіонери на сході одержують 95,8% від того, що належить їхнім «західним» співгромадянам. Повне вирівнювання планується здійснити до 2025 року.

Нові виплати для 21 мільйона німецьких пенсіонерів становитимуть 10 млрд. євро на рік. Нарахування підвищеної суми здійснюватиметься автоматично, жодні інші документи не потрібні.

Тим часом федеральне статистичне відомство повідомило, що середня тривалість перебування на пенсії у ФРН становить близько 20 років. Порівняно з 1960-м фактичний час одержання пенсії збільшився удвічі. А за останні 20 років він зріс на 3,6 року. Це обумовлено значним збільшенням тривалості життя. Так, для народжених 2017-го, очікувана тривалість життя становить 90 років для чоловіків і 93 роки для жінок. Століття тому ці показники становили 55 і 60 роки відповідно.

Вік виходу на пенсію донедавна становив 65 років, а нині – 65 років і шість місяців, надалі він поступово збільшуватиметься, поки до 2030-го не стане 67 років.

Довідково: середня пенсія в Німеччині (за всіма видами) – 782 євро.

 

Замість флюорографії – опитування терапевта. МОЗ скасував обстеження, яке раніше було обов’язковим. Метод неефективний, кажуть чиновники, на обстеження в основному приходять здорові люди. Крім того, відмова від флюорографії економить бюджетні гроші.

Обов’язкову для всіх процедуру – швидкий і безкоштовний спосіб перевірити легені, МОЗ скасував ще чотири роки тому, залишивши її лише для людей з груп ризику – хворих на цукровий діабет, пацієнтів з ослабленим імунітетом і тих, хто по роботі спілкується з великою кількістю людей – педагогів, медиків, кухарів. Для всіх інших її замінили тестом – терапевт задає одинадцять питань, після відповіді на які, якщо запідозрить недобре – направить на флюорографію або інші обстеження.

Якщо флюорографія показала проблему, але точно сказати, що це, неможливо – для уточнення відправляють на рентген легенів – там зображення чіткіше. Флюорографія, яку зобов’язані були проходити всі без винятку здорові люди, дорого обходилася державі, стверджують в МОЗ, а кількість виявлених хворих на туберкульоз була мінімальною – з 16 мільйонів обстежених – 10 тисяч хворих, тому знімок і замінили опитуванням.

Нагадаємо, що Україна в п’ятірці країн за темпами захворюваності на туберкульоз. Щорічно реєструють 27 тисяч нових пацієнтів.