Пропонуємо дайджест вісника “Позиція” за березень 2019 року, № 5

5 512

Хмельницькводоканалу 110 років

Історія та сьогодення

Рівно 110 років тому у Хмельницькому був збудований перший централізований питний водопровід, що використовувався для потреб військових казарм, і складався всього лише з однієї свердловини, водонапірної башти та водопроводу. Свердловина давала 3500 відер води за годину (тобто 35 м3).

В той час містом для побутових потреб воду в діжках розвозили приватні водовізники. Брали її з річок — Південного Бугу, Плоскої, Кудрянки.  Хмельницький (на той час Проскурів) розташовувався на заболоченій місцевості, тому в районах, що були ближче до річки, в криницях вода була поганої якості — така собі суміш дощової і річкової.

Це негативно впливало на епідеміологічний стан. У місті були випадки епідемії вірусних захворювань. А вже в 1929 році довжина водопровідної мережі простяглася на 22 км. До водопостачання підключили 155 будинків.

Водогін розширювався та розвивався.

В 1950 році у Раково і Дубово було введено в дію чотири артезіанські свердловини. Це важливий крок в історії розвитку водоканалу. В той час був і своєрідний  “технічний парк” – 1 автомобль, 7 підвод, 8 діжок та 33 коня.

Потужне будівництво міста в 1960-1970 рр. створило напружену ситуацію з водопостачанням. Саме в цей час активно розбудовувалися мікрорайони — Південно-Західний, Гречани, Раково та проектувався мікрорайон Озерна.

Дефіцит води був неминучий, тому розглядалися різноманітні варіанти її подачі. Досить популярним стала пропозиція брати воду з Дністра (а це відстань понад 120 км!). Але в результаті геологорозвідувальних робіт підземні води знайшли в Чернелівці Красилівського району. Довжина водопроводу — 34 км.

В 1977 р. почалося будівництво першої черги Чернелівського водогону з введенням його у дію в 1980 р. Це забезпечило безперебійне водопостачання міста.

Саме в 1960-х роках були введені в дію реконструйовані очисні споруди з потужністю 30000 куб. м за добу.

В 1974 почали активно будувати нові водозабори,  замінювати труби діаметром 150-200 мм на 400-600 мм, адже вода не доходила на 2-3 поверхи віддалених районів від Центру.

З того часу роботи водоканалу ніколи не зупинялися.

Реконструкція, будівництво, модернізація — все для того, щоб хмельничани безперебійно отримували в своїх будинках якісну воду.

Сьогодні підприємство надає послуги з водопостачання та водовідведення   115,37 тис. абонентам,  з яких населенню — 112,23 тисяч абонентів або 218,3 тисяч мешканців Хмельницького та 8-ми селам Красилівського району.

Для здійснення господарської діяльності підприємство експлуатує комплекс інженерних споруд: 6 артезіанських свердловин; водопровідних насосних станцій; 26,3 км водопровідних мереж; 6 каналізаційних насосних станцій;

65,7 км каналізаційних мереж; майданчики каналізаційних очисних споруд;

3 трансформаторні підстанції; 150 км кабельних та повітряних ліній електропередач.

Але підприємство – це не тільки сотні кілометрів водопровідних та каналізаційних мереж, сучасних технологічних споруд. Це, в першу чергу, трудовий колектив та досвідчений керівник Віталій Кавун і менеджмент, які щоденною працею забезпечують діяльність, мають історію, традиції, бачать  перспективу.

Завдяки працівникам – професіоналам МКП “Хмельницькводоканал” зараз –  потужне, сучасне підприємство. Хмельничани дякують колективу, дякують і міській раді за підтримку. Всі розуміють, що 110 років — це лише початок.

Олександр Середюк, голова профспілкового комітету.

Зверніть увагу

Профспілка і депозит

Часто виникає питання: як зберегти кошти, які профспілка направляє в страйковий фонд?

Чи може профспілкова організація розміщувати грошові кошти на депозитному рахунку?

Одразу зазначимо: за наявності у профспілкової організації тимчасово вільних грошових коштів жодних законодавчих обмежень для їх внесення профспілкою на депозитний рахунок немає. А тепер по черзі.

Що є депозитом? Депозит — це банківський вклад, за яким одна сторона (банк) приймає грошову суму (вклад), що надійшла від іншої сторони (вкладника) або надійшла для неї, і зобов’язується повернути суму вкладу і виплатити відсотки на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, установлених договором ( ст. 1058 ЦКУ). Тобто, передача коштів на депозит приводить до отримання доходу у вигляді відсотків на суму таких коштів. Водночас профспілки створюються з метою здійснення представництва і захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки і ведуть свою діяльність на підставі статуту. Джерела надходження (формування) коштів та напряму їх використання визначаються у статутних документах профспілок (ст. 14 і 15 Закону № 1045). Зауважте: профільний Закон № 1045 жодних обмежень у частині отримання профспілкою пасивних доходів у вигляді відсотків на суму депозиту не містить. А що не заборонене — те дозволене… Підемо далі.

Податковий облік. Найголовніша умова для збереження статусу неприбутковості для цілей податкового обліку — це цільове використання всіх надходжень профспілки. Тобто всі кошти профспілки можуть бути використані виключно на фінансування витрат на її утримання, реалізацію цілей (завдань) і напрямів діяльності, визначених статутними документами. Причому джерело надходження суттєвої ролі не грає. Згодні з цим і податківці. Так, у своїх консультаціях (див. листи ДФСУ від 19.10.2015 р. № 21971/6/99-99-19-02-02-15 та від 19.10.2015 р. № 21970/6/99-99-19-02-0-02-15, категорія 102.04 БЗ) вони підтверджують: пасивні доходи у вигляді відсотків від депозитного вкладу, що отримані профспілкою, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток з урахуванням вимог п. 133.4 ПКУ При цьому фіскали нагадують, що профспілки мають право на статус неприбутковості, якщо отримані доходи вони спрямовують на реалізацію своєї статутної діяльності без розподілу їх серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.

Бухгалтерський облік. Основну суму вкладу за депозитом до запитання відображаємо на рахунку обліку грошових коштів. Для цього підійдуть субрахунки 313 «Інші рахунки в банку в національній валюті» або 314 «Інші рахунки в банку в іноземній валюті». Короткостроковий депозит, оформлений на строк до одного року, слід обліковувати як еквівалент грошових коштів на субрахунку 351 «Еквіваленти грошових коштів», а ось довгострокові депозити* строком більше року відображаємо на субрахунку 184 «Інші необоротні активи».

Відсотки (як плата за користування активами підприємства іншою стороною) визнають доходом підприємства в тому звітному періоді, до якого вони належать, виходячи з бази їх нарахування і строку користування відповідними активами з урахуванням економічного змісту відповідної угоди ( п. 20 П(С)БО 15). Облік нарахованих відсотків, що підлягають отриманню, ведеться за дебетом субрахунку 373 «Розрахунки за нарахованими доходами». При цьому вид доходу (операційний чи фінансовий) залежить від того, є вклад строковим чи до запитання. Так, відсотки, нараховані на кошти, розміщені за депозитом до запитання, відображаємо у складі інших операційних доходів з використанням субрахунку 719 «Інші операційні доходи». Водночас відсотки, нараховані за строковим депозитом, відображаємо у складі фінансових доходів на субрахунку 733 «Інші доходи від фінансових операцій». Якщо ви використовуєте Спеціальний план рахунків (див. с. 15), то Інструкція щодо його застосування пропонує профспілці, яка: — веде госпдіяльність, відображати нарахування відсотків за кредитом субрахунку 732 «Відсотки одержані»; — госпдіяльність не здійснює — замість класу рахунків 7 використовувати рахунок 48. На завершення зазначимо: одержані відсотки як вид доходу належать до пасивного доходу, тобто такого, що не вимагає виконання жодних робіт або надання послуг вкладником (профспілкою)а отже, він не передбачає здійснення ним діяльності. Тому, вважаємо, що для отримання відсотків за депозитом зазначати додатковий вид діяльності профспілці не потрібно.

 

Громадські об’єднання та підприємницька діяльність, Мінфін висловив свою позицію

Як зазначає Мінфін, положення Податкового кодексу України не обмежують можливість здійснення громадськими об’єднаннями, які є неприбутковими організаціями для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств, підприємницької діяльності для досягнення мети, заради якої вони були створені, а саме виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

У листі  від 6 лютого 2019 року № 11210-09-5/3214 зазначено, що результати підприємницької діяльності громадські об’єднання відображають у Звіті про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, форма якого затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17 червня 2016 року № 553, та відповідно до пункту 46.2 Податкового кодексу України подають його разом із фінансовою звітністю контролюючому органу за місцем реєстрації громадського об’єднання як платника податків.

Департамент правового захисту апарату ФПУ.

Від редакції. Але діяти потрібно дуже обережно, півдшуковуючи банк. Ми всі памятаємо десятки збанкрутілих установ – «Україна», «Надра», «Дельта»…

12 маловідомих фактів про Поділля від хмельницького мандрівника

Хмельницький мандрівник Юрій Даценко розповів про “Поділля, якого ви не знали”. Перший авіапереліт, найкраща пивоварня, зустріч з прибульцями та чотири державні столиці… Всі ці факти є достовірними та задокументованими в архівах. 1. Поділля – найбільший імпортер яєць

В лютневому номері торговельно-промислової газети за 1911 рік зазначалося: «На Поділлі небувалого розмаху набув розвиток птахівництва. За період з 1904 по 1910 роки Подільська губернія стала найбільшим в Російській імперії виробником-експортером яєць». Так, в 1910 році з Поділля було вивезено 724 тисячі пудів цього продукту. Це близько 150 мільйонів штук яєць. А основним закордонним ринком збуту наших яєць була Англія, Франція та Німеччина.

  1. Проскурів забезпечив мішками півкраїни

Місто Проскурів випередило Миргород – найбільший центр виробництва мішків. Проскурівськими мішками забезпечувалися не лише Поділля і Бессарабія, а й Одеська, Волинська, Київська та Херсонська губернії. А це на той час більше, ніж половина України. Ці мішки шили кустарним способом у Проскурові.

  1. Пиво з Проскурова – найкраще у Російській імперії

На відомій виставці пивоваріння, що відбулась з 11 по 14 липня 1909 року в Санкт-Петербурзі серед найкращих були визнані подільські пивовари, які представляли проскурівський пивзавод. В інвентарі плоскирівського староства містяться дані від 1797 року про одне з перших пивоварних підприємств міста. Цей завод був створений німецьким бароном Кляве. На той час він вважався одним з найкращих у Російській імперії.

  1. “Пересопницьке Євангеліє” перекладали в Ізяславі

Село Двірець на Ізяславщині. Саме тут, в колись існуючому монастирі у 1556 році за ініціативи княгині Анастасії Заславської почали вперше перекладати з болгарської на тогочасну українську мову Пересопницьке Євангеліє. Тепер на ньому присягають президенти. Переклад завершили в 1561 році в селі Пересопниця. Тому й назвали так.

  1. Замковий міст у Кам’янці заклали стародавні римляни

В Кам’янці-Подільському знаходяться два цікавих мости. Один із них найвищий в Україні – «Лань, що біжить». Відстань між його опорами становить 174 метри. Висота споруди – 70 метрів. Найстарший в Україні міст теж звідти. Це замковий міст. Фахівці стверджують, що він був закладений ще в ІІ-ІІІ столітті нашої ери. Римлянами! Цей міст мало хто бачить, та всі проходять по ньому до замку…