Президент Володимир Зеленський анонсував введення економічного паспорта. За його словами, всі народжені в Україні діти до 18 років зможуть накопичувати кошти від використання надр. А після повноліття ці гроші можуть піти, наприклад, на освіту або власне житло.

Звідки братимуть гроші?

За словами радника президента Олега Устенка планується створити своєрідний український Фонд добробуту. Він наповнюватиметься за рахунок продажу ліцензій на розроблення корисних копалин, приватизації, профіцитних коштів держбюджету, коли вони з’являться.

Крім того, фонд може отримувати якусь частину ренти від користування надрами. Але скільки саме – поки не визначено. Щоб гроші не «з’їла» інфляція, Фонд добробуту повинен кошти не тільки акумулювати, а й вкладати в безризикові операції, наприклад, у цінні папери держави, і не тільки українські.

Ця сума, щонайменше, повинна збільшуватися на рівень інфляції. Плюс невелика дельта заробітку для фонду. Це одна з найважливіших умов, в іншому разі держава буде втрачати свої кошти. – Якби фонд працював у цьому році, мінімальна дохідність мала б бути на рівні 10%. Тоді це перекриє інфляцію і дасть заробіток фонду близько 3%, – зазначив Устенко.

Президент Володимир Зеленський заявив, що влада незабаром представить механізм для втілення в життя «економічного паспорта українця».

 

Наслідки 2020: скільки втратив кожен українець

Як свідчать дані Держстату, в середньому, кожен житель країни втратив близько 8% свого потенційного добробуту.

До кризи в уряді очікували, що номінальний ВВП України на одну особу складе 109 тисяч гривень при зростанні економіки на 3,3%. У підсумку номінальний ВВП за 2020 рік склав 100,47 тисяч гривень, що на 7,9% (8,57 тисяч гривень) менше початкового прогнозу.