Пропонуємо дайджест вісника “Позиція” за липень 2019 року, № 13

13 520Школо наша, Берегине наша!
Самчики — мальовниче село в Старокостянтинівському районі, засноване в 1545 р. До 1620 р. входило в ординацію Острозьких, потім належало князівським родам Заславських, Любомирських, Сангушко. У 1754-1843 рр. полковник, гайсинський староста Петро Чечель купує маєток Самчики та створює унікальний палацово-парковий ансамбль з розкішною резиденцією… Пізніше власник знову змінюється, а в 1956 р. на території комплексу розмістили обласну науково-дослідну сільськогосподарську станцію. Хоча в

90-х роках ХХ століття садибі надали статусу музею, станція і зараз займає деякі приміщення та поля на її території…

Відомі Самчики і своїм народним декоративним розписом з рослинними мотивами, який набув широкого зацікавлення та поширення на рівні з петриківським. Ним оздоблювали печі, стіни хат, господарські будівлі, меблі, посуд тощо. Відродження розпису пов’язують з 60-ми роками ХХ століття, коли виник гурт народних майстрів – це нині відомі митці-професіонали: Б.Шнайдер, В.Раковський, М.Юзвук, О.Пажимський, С. Касьянов, Г.Чаковський. Наразі волонтери з різних куточків України, які бажають закріпити свої навички, прикрасили одну із сільських вулиць (на фото – творчість, що милує око), а в планах – ще одна.

Але у селі є прихована «родзинка», яка варта уваги – Самчиківська ЗОШ

І-ІІІ ст. Село живе поки в ньому є школа…  

Світ зібрала в класному вікні.
Азбуку ти вклала в душі наші,
Мову рідну втілила в пісні
Ч     й не диво? Стало вмить світліше
И
Кожному малому на душі
І запам`яталось найрідніше –
Вчителя усмішка в перші дні –
С оме чудо світу нам відкрилось,
Ь
Коло знань розширилось до меж,
А душа твоя добром світилась
З нами, бо радієш і живеш,
Ох, як ніжно стелиш рушниками
Шлях в життя, щоб не зблудили ми
І-ІІІ
Соняшники світяться злотаво –
Ті, що сіяла нитками ти.
У очах твоїх тремтить тривога:
Педагогіко, не підведи!
Ех, важка в великий світ дорога…”
Нам не страшно! Ти лише веди!
І врочисто радість засіяла,
Всю шкільну родину поєднала!

Ігор Польовий: «Щоб мати право вчити інших, треба постійно вчитися самому» / Наталія Фурман: «Мені хочеться прорости квіткою в серцях учнів, посіявши там добре, розумне, вічне»

Зворушливо, з любов’ю і гордістю про свій заклад розповідають директор – депутат районної ради трьох скликань, учитель історії вищої категорії, старший вчитель Ігор Польовий і його заступник з навчально-виховної роботи, учитель зарубіжної літератури вищої категорії, вчитель-методист Наталія Фурман. А пишатися є чим. Та про все – по порядку.

З 1998 року Ігор Павлович продовжує славну сімейну династію педагогів – довгий час вчителювала, працювала директором школи на Поділлі його бабуся та працювала у школі її рідна сестра, вчителювала та працювала директором Самчиківської школи і його мама – Людмила Францівна. А з 1998 року про школу, колектив та учнів дбає Ігор Польовий. Проте до цього йому довелося попрацювати в місцевому історико-культурному заповіднику, набувати досвіду на посадах вчителя історії і завуча з виховної роботи.

Школа нині приймає до 200 учнів, педагогічний колектив – це 20 професіоналів освітньої ниви і 18 осіб обслуговуючого персоналу. До речі, 94% вчителів – місцеві жителі, 43% – колишні випускники школи, 2 вчителі – депутати сільради. І теж є династії – Мережків, Златових, Бучинських, Гурзових, Левитських. Колектив активний, професійний і молодий – це, в основному, люди 40-50 років. Причому декілька педагогів – колишні однокласники Ігоря Павловича.

Модель школи – соціально-культурний центр

Сучасний етап розвитку українського суспільства вимагає переосмислення та визначення ролі загальної середньої  освіти як життєво необхідної умови забезпечення необхідних складових будівництва держави України, розвитку економічної, суспільної, культурно-духовної, технологічної, інформаційної  сфер та забезпечення реального права громадян України на здобуття якісної базової  та повної загальної середньої освіти, здобуття професії, а також формування конкурентоздатності на внутрішньому та зовнішньому ринках праці.

Директор крокує в ногу з часом, він – здібний адміністратор та організатор, умілий педагог. За його ініціативи було започатковано ряд загальношкільних заходів, розроблено концептуальні засади навчально–виховної діяльності, змодельовано інноваційні форми організації навчально – виховного процесу, визначено пріоритетні напрями роботи школи: краєзнавчо-пошуковий; науково-дослідницький; художньо-естетичний; спортивно-оздоровчий.

Заклад співпрацює з усіма громадськими об’єднаннями, установами, органами місцевого самоврядування: музична школа (гра на інструментах, співи), художня школа народно-декоративного мистецтва (писанкарство, декоративний розпис, килимарство), будинок-інтернат для громадян похилого віку та інвалідів (волонтерство, концерти, трудовий десант), будинок культури (спільні заходи), дільнича лікарня (медико-санітарна підготовка старшокласників, лекції, оздоровчо-профілактичні заходи), лісництво (озелення лісу, науково-дослідницька діяльність (МАН), є шкільне лісництво); державний історико-культурний заповідник „Садиба Самчики” (пошуково-дослідницька діяльність (МАН), участь в краєзнавчих експедиціях, вивчення національних традицій, звичаїв та вірувань краю), Хмельницька державна сільськогосподарська дослідна станція (науково-дослідницька діяльність). Діти мають змогу навчатися у багатьох гуртках, спілкуватися іноземними мовами, активно зміцнювати здоров’я (спортзал, футбольний майданчик зі штучним покриттям, секції волейболу, футболу, настільного тенісу, легкої атлетики) та інтелект в клубах за інтересами тощо.

Показовим є той факт, що впродовж останніх 5 років у предметних олімпіадах з базових дисциплін школа посідає І місце в районі. Здобувають учні перемоги й у різноманітних конкурсах, зокрема щороку у конкурсі науково-дослідних робіт МАН, Григорій Молдован – переможець цього конкурсу на всеукраїнському рівні. Вихованці школи – лауреати премії ім. Л.Мазур. Пишається школа і своїми спортивними здобутками. Упродовж 20 років її учні є переможцями спартакіади школярів району, переможцями та призерами обласних змагань з легкої атлетики, волейболу та шахів. Вихованці школи –студенти найкращих та найпрестижніших навчальних закладів України.

– Головне не стільки особисті перемоги, – сказав Ігор Польовий. Так, наші випускники працюють і на високих посадах, в Україні та за кордоном. Але наше головне прагнення – насамперед, виховати і випустити Людину, патріота, професіонала. Ми даємо якісну освіту – вихованці в подальшому успішно вступають у найпрестижніші вузи країни.

Успішні й вчителі, які щорічно стають переможцями обласної постійно діючої виставки «Освіта Хмельниччини на шляхах реформування».

Щоб комфортно почувалися вчителі та учні…

Детальніше – в номері вісника…

Ювілей

30 літ як один день

Поважний життєвий ювілей святкує голова первинної профспілкової організації ДП «Шепетівське лісове господарство Петро Кононович Миронюк. Ювілей життя і ювілей на профспілковій ниві – 30 років поспіль він заступає на варту соціально-економічних прав та інтересів трудівників підприємства. Принциповий захисник, наставник молоді, мудрий профспілковий лідер, а ще – позитивна, чуйна і доброзичлива людина. Приємно завжди бачити усмішку на його обличчі, чути добре слово та отримувати слушну пораду.

Спільно з директором, Відмінником лісового господарства Володимиром Сасюком разом постійно дбають про добробут працівників, яким забезпечено гідні умови праці, лікування, оздоровлення та відпочинку, фізичного гарту та інтелектуального розвитку і –  високий рівень зарплат. При укладанні колдоговору підприємства у ньому завжди знаходиться місце для покращення соціального пакету лісівникам. Турботою охоплений кожен, тож усі працюють з високою віддачею й потужними виробничими показниками.

За працею висока шана: Петро Кононович неодноразово нагороджувався Почесними грамотами, знаком ФПУ «Профспілкова відзнака», за значний особистий внесок у захист трудових та соціально-економічних прав і свобод членів профспілки відзначений нагрудним знаком ФПУ «Профспілкова звитяга», його портрет не вперше занесений на обласну профспілкову Дошку пошани. Профспілкова організація та її колективний договір визнавалися кращими на всеукраїнському рівні.

Удома, як і на роботі, наш ювіляр – взірець для наслідування. Раніше захоплювався серйозно спортом (футбол, волейбол). Нині ж – чудовий господар і дачник-садівник: зокрема, прищеплює яблуні (вже має 9 сортів), груші та насаджує інші дерева, культивує лікарські рослини (китайський лимонник, елеутерокок), розвів 8 сортів малини, суниці, полуницю – словом уповні використовує свій багатий виробничий досвід. А ще – уважний і люблячий чоловік для дружини Людмили Петрівни, найкращий батько для дітей – Віталія (доктор економічних наук, професор), Світлани (головний економіст Шепетівського лісгоспу) і дідусь для онуків – Тараса, Стаса, Надії, Ані.

З роси і води Вам, Петре Кононовичу!

Сьогодні день народження у Вас.
Хай щастя, наче сонце, заіскриться,
Все сказане хай буде в добрий час,
Хай радість Вам небачена насниться!
Хай довгим і щасливим буде вік,
Хай райдуга барвисто Вас чарує.
Ви з гарною душею чоловік,
За це життя Вас щедро обдарує!

З повагою, Федерація профспілок області, обком профспілки працівників лісового господарства України, колеги.
 

Фотоконкурс

Вітаємо переможців!

У Федерації профспілок Хмельницької області пройшов фотоконкурс  «Праця, солідарність, Україна – наше життя».

З перемогою вітаємо Олександра Гордієнка – головного спеціаліста обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я України, автора фото «Щасливої дороги, синку. Зі «сріблом» – Катерину Аврамчук,  старшу медсестру клініко-діагностичного відділення Полонської ЦРЛ ім.Н.С., автора фото «В операційній» та Ірину Блажеєву, начальника відділу у справах дітей, молоді і спорту Дунаєвецької об’єднаної громади, голову первинної профорганізації, автора фото «День Прапора», «Міський голова – завжди попереду». З третім місцем – Андрія Кордаша, фотокора Білогірської райгазети «Життя і слово», автора фото «З Україною в серці», Романа Уварова, начальника електродільниці  КП «Міськтепловоденергія», автора фото «Подільська годувальниця», Лесю Гордигагу, методиста Старокостянтинівської міської станції юних техніків, голову первинної профорганізації, автора фото «Ми прагнемо кращого майбутнього… Україна – це Європа!».

Інформаційний відділ ФП Хмельницької області.