Верховна Рада України на своєму позачерговому засіданні, 26 листопада 2018 року, 276 голосами прийняла за основу і в цілому законопроект «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» (реєстр.№9338) з поправками, що були озвучені Президентом України Петром Порошенко під стенограму.

 Зазначеним законом затверджено Указ Президента України від 26 листопада 2018 року № 393 «Про введення воєнного стану в Україні» з застереженням, що воєнний стан вводиться в Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, а також Донецькій, Запорізькій, Херсонській областях та внутрішніх водах України Азово – Керченської акваторії.

1069725_5070822

Також у Законі зазначається, що у період дії воєнного стану, введеного зазначеним Указом Президента України, часткова мобілізація оголошується Президентом України у строки і в обсягах відповідно до загроз національній безпеці і обороні України.

Закон набирає чинності з дня його опублікування.

Зареєстрований на сайті Верховної Ради додаток до законопроекту №9338, а саме: Указ Президента «Про введення воєнного стану в Україні», відрізняється за змістом від того, що проголосовано народними депутатами України.

По-перше, у новинному розділі на сайті Верховної Ради після голосування і прийняття закону зазначено: «Указом передбачено ввести в Україні воєнний стан з 9:00 28 листопада 2018 року на 30 діб до 9:00 27 грудня 2018 року.

По-друге, Президент України у своєму виступі перед голосуванням законопроекту заявив, що воєнний стан в окремих регіонах України буде застосовуватися тільки у разі наземної російської військової агресії (а це і питання щодо можливого обмеження громадянських прав).

            Одночасно слід зазначити, що Указом Президента України доручається обласним, Київській міській державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування утворити ради оборони та забезпечити сприяння військовому командуванню у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану.

            Такі ради оборони створюються відповідно до статей 1, 14 і 18 Закону України «Про оборону України», Указу Президента України від 23 вересня 2016 року №406 «Про Положення про територіальну оборону України» (для службового користування) та Положення про раду оборони Автономної республіки Крим, області, мм. Києва і Севастополя, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2007 р. №507 (для службового користування) для керівництва виконанням на відповідній території заходів щодо оборони України.

За відповідними роз’ясненнями щодо запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану на окремій території необхідно звертатися до зазначених вище органів.

 

Департамент правового захисту