В Україні – чергове підвищення цін на газ для населення та опалення. Тарифи ЖКГ наближаються до європейських, а зарплати залишаються по-українськи мізерними.

Іноді навіть звучить думка, що в Україні газ, електроенергія, опалення вже дорожчі, ніж в Європі. При цьому доходи населення такі, що велика їхня частина йде саме на оплату комунальних послуг.

Тому поки в Україні не відбудеться зростання економіки, доходів і добробуту громадян, застосовувати європейські механізми утворення цін на газ та інші комунальні послуги не можна. Однак розберемося, як насправді йдуть справи: скільки платять за комуналку в Європі? А також з’ясуємо співвідношення зарплат в європейських країнах і в Україні.

Скільки платять за комунальні послуги в Європі?

Розмови про те, що в Україні вже найдорожча комуналка, – не більше ніж міф. Ми, як і раніше, платимо майже менше за всіх в Європі. В абсолютних числах, звичайно.

Так, наприклад, газ в країнах ЄС коштує приблизно 80 євроцентів за 1 кубометр. А в Україні ціна на газ з 1 листопада 2018 року становитиме 26 євроцентів за кубічний метр.

Електроенергія обходиться європейцям в середньому по 15 євроцентів за 1 кВт, в Україні платять 3-5 євроцентів. Опалення в більшості країн ЄС не централізоване, а індивідуальне. А про економію і холодні за нашими мірками квартири європейців ходять вже анекдоти.

Якщо порівнювати частку витрат на комунальні платежі в різних країнах, то більше всіх доводиться платити данцям. У Данії понад 29% доходу громадяни витрачають на оплату житла, електроенергії, газу та водопостачання. Далі розташувалися Фінляндія – 28%, Франція – 26,4%, Швеція – 26%, Чехія – 25,9%. Найменші витрати на комуналку в процентному співвідношенні у жителів Кіпру (16,6%), Литви (15,8%) і Мальти (10,1%).

Існуюча в Україні система субсидій не дає чітко оцінити картину, яку ж частку складають комунальні платежі в загальних витратах. Адже комуналку за значну частину громадян платить сама держава. За заявами міністра Андрія Реви, українці, які отримують субсидії, витрачають на оплату комунальних послуг не більше 10% від місячного доходу.

Ось порівняльна таблиця з комунальними платежами в різних країнах Європи за квартиру приблизною площею 85 м2.

коммуналка-в-европе

Комунальні платежі в Європі та в Україні

При цьому ще потрібно враховувати, що європейські споживачі можуть вибирати постачальників комунальних послуг, в той час як в Україні комунальна сфера повністю монополізована. Також можна згадати і про непорівнювану якість послуг, рівень захисту прав споживачів, рівень сервісу в Україні і в країнах ЄС.

Хоча у європейців до традиційного українського переліку тарифів ЖКГ є і свої особливі платежі. Наприклад, у Великій Британії існує муніципальний податок Council Tax. За рахунок цих коштів оплачується освітлення та прибирання вулиць, ремонт доріг, утримання пожежних і поліцейських служб. Розмір податку залежить від категорії житла, так, в Лондоні збір становить від 620 до 1552 фунтів стерлінгів на рік, тобто в середньому 100 фунтів в місяць.

Зарплати в Європі та Україні

В середньому українці платять за квартиру, тепло, газ, воду приблизно 40% від середньої зарплати. Хоча розрахунки утруднені через системи субсидій і зарплатню «в конвертах».

Але важливо враховувати і такий показник, як рівень зарплат в Україні та країнах ЄС.

Порівняльна таблиця за середньою і мінімальною зарплатою в Європі і Україні.

зарплаты-в-украине-и-европе-438x640

Україна знаходиться в кінці рейтингу за рівнем доходів населення в Європі. Більше половини українців взагалі не в змозі самостійно оплачувати комунальні послуги.