Яка ситуація на зареєстрованому ринку праці, яких працівників найбільше шукають роботодавці та що пропонують безробітним – про це і не тільки цікавився у заступника директора обласного центру зайнятості Сергія Залуського.

– Нині прослідковується тенденція до зростання кількості вакансій. З початку року, порівняно з аналогічним періодом минулого, їх кількість зросла на дві тисячі і за січень-червень становила майже 18,5 тисяч. На 1 липня кількість вакансій складала 2500. Раніше на дату залишалося  до 500 вакансій. тобто вже виникає питання, як їх заповнити. Серед наймасовіших пропозицій від роботодавців – наступні професії: водій автотранспортних засобів, машиніст-тракторист сільгоспвиробництва, продавці різноманітних товарів, продавці консультанти (понад тисяча по кожній професії). Трохи менший, але теж достатній попит на швачок, охоронників, кухарів, офіціантів, бухгалтерів, електрогазозварювальників, токарів, штукатурів. Цьогоріч  зросла потреба на дорожніх робітників.

– А яку зарплату пропонують?

– В-середньому (якщо брати всі 18,5 тис. вакансій), 4,5 тис.грн. Це – від мінімальної 3723 грн. до 12000 грн. (звичайно, є й більше, наприклад, «Подільський цемент» пропонував 20000 грн., але це ланка топ-менеджерів).

Із усіх вакансій  у 17% пропонується мінімальна зарплата,  15% – від мінімальної до 4000 грн.,   23% – від 5 до 7 тисяч гривень,  8% – від 7 до 10 тисяч гривень і 1% – понад 10 000 грн. Звичайно хочеться, щоб останній відсоток зростав тому що  якість вакансій ми оцінюємо і за рівнем зарплати.

Різні роботодавці пропонують різний розмір заробітної плати за однією й тією ж професією і ця різниця може становити декілька тисяч гривень.  Сьогодні спостерігається підвищення рівня заробітної плати у вакансіях, адже роботодавці розуміють, що лише гарними словами на роботу не заманиш, особливо молодь.

– Скільки наразі подолян у пошуку роботи?

– Кількість людей, які звернулися до служби зайнятості, зменшилася, порівняно з першим півріччям минулого року, на 5 тисяч осіб. Така ситуація простежується по всій Україні. Це насторожує, оскільки роботодавці скаржаться, що не вистачає працівників, а люди не звертаються до нас. Напрошується висновок, що працівники або йдуть у «тінь», або виїжджають за кордон.

За січень-червень на обліку перебувало 23,5 тисячі осіб, що практично співвимірно з кількістю вакансій. На 1 липня на обліку перебувало 10,5 тисяч безробітних. Решта – працевлаштовані або з різних причин зняті з обліку.

  • Скільки наразі складає допомога по безробіттю?
  • Якщо застрахована особа протягом 12 місяців , що передували її реєстрації в центрі зайнятості як безробітної мала страховий стаж понад шість місяців та отримувала мінімальну платню, то 1440 грн. отримуватиме протягом року, якщо має стаж понад 10 років та отримувала 10000 грн., то матиме 70% від цієї суми (взагалі, верхня межа допомоги – чотири прожиткові мінімуми для працездатної особи). Для незастрахованої особи розмір допомоги – 544 грн. протягом півроку.

– А якщо людина двічі відмовилася?

–  Принцип такий: ми шукаємо вакансії по всій області, Україні. Підходящою вважається робота, яка  відповідає рівню освіти, досвіду та зарплаті на попередньому місті та здійснюється з урахуванням доступності транспортного обслуговування. Людина може відмовитися, якщо зарплата, наприклад, пропонується нижча, ніж була за її останнім місцем роботи. А от якщо пропонована зарплата така, як була, чи вища, тоді, дійсно, після двох відмов реєстрація безробітного в центрі зайнятості припиняється.

– Що ще пропонуєте людям?

–  Ми працюємо за різними напрямками. Надаємо інформаційні, консультаційні послуги, проводимо семінари, відстежуємо проекти ЄС, які реалізовуються в області та запрошуємо фахівців для проведення тренінгів з безробітними. Проводимо профконсультаційну діагностику (в тому числі – профвідбір на замовлення роботодавця) на здатність людини займатися тією чи іншою справою.  Допомагаємо написати резюме чи відеорезюме.

Інформуємо  про можливість започаткувати власну справу, в тому числі з одноразовою виплатою допомоги по безробіттю.. З початку року 55 подолян уже скористалося такою послугою розпочавши підприємницьку діяльність за різними напрямками (торгівля, бухгалтерські послуги, транспортні послуги, розведення кролів тощо).

Якщо немає для людини підходящої вакансії, за її згодою організовуємо професійну підготовку, перепідготовку або  підвищення кваліфікації безробітних. Наприклад на короткотермінових курсах цільового призначення слухачі можуть  отримати знання по роботі з сучасною  технікою, технологіями, безпечній роботі з  агрохімікатами).

Торік професійне навчання пройшли 5000 осіб, У першому півріччі 2018 року було організовано підготовку та перепідготовку   3008 безробітних за 27 робітничими професіями та підвищення кваліфікації за 183 напрямами  (апаратник оброблення зерна, електрогазозварник, електромонтер з ремонту електроустаткування, налагоджувальник сільськогосподарських машин та тракторів, машиніст (кочегар) котельні, охоронник, слюсар-ремонтник, кондитер, пекар, швачка, кравець,  муляр, кухар, оператор швацького устаткування, столяр, продавець продовольчих та непродовольчих товарів, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва тощо). Професійне навчання, організовується тільки під конкретне замовлення роботодавців. Ефективність навчання оцінюється за результатами працевлаштування. Спеціалісти центрів зайнятості протягом року здійснюють супровід особи працевлаштованої після професійного навчання. Закріплення на робочих місцях відслідковується також шляхом звірки з даними Пенсійного фонду, аналіз яких виявляє звільнення працівників, або перехід  на тіньову зайнятість.

Також пропонуємо ваучер для перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації, здобуття освіти на базі вже здобутого освітньо-кваліфікаційного рівня за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності, визначених Постановою Кабінету Міністрів України (на сьогодні це 21 професія і 21 напрямок). Ним може скористатися людина віком 45 і вище років зі страховим стажем понад 15 років, яка має професійно-технічну або вищу освіту, не перебуває на обліку в службі зайнятості та не навчалася за її рахунок до досягнення ними пенсійного віку.

Вибір професії (спеціальності), напряму підвищення кваліфікації за переліком професій, спеціальностей та напрямів підвищення кваліфікації, для навчання за якими може бути виданий ваучер, а також форму та місце навчання. особа здійснює самостійно. А служба відшкодовує кошти (максимум 10 прожиткових мінімумів або 18000 грн. на даний час). Багато це чи мало? Для здобуття нової спеціальності можливо і мало, а ось для отримання професії чи підвищення кваліфікації чи спеціалізації достатньо.

Наступна послуга служби зайнятості – це організація підтвердження результатів неформального професійного навчання працівників. Порядок підтвердження результатів неформального професійного навчання осіб за робітничими професіями дає змогу вирішити проблему визначення кваліфікації працівників, які не мають документа державного зразка про професійну освіту, але мають значний практичний досвід роботи. Це сприятиме посиленню захищеності кваліфікованих працівників, підвищенню їхньої конкурентоспроможності на ринку праці. Підтвердження можна здійснити за професіями кухар, охоронник, зварювальник, електрозварник ручного зварювання, слюсар-ремонтник, продавець непродовольчих товарів.

На сьогодні є тільки три навчальних наклади,. які здобули право на підтвердження результатів професійного навчання. І поки що тільки за професією кухар.

Розуміючи важливість постійного підвищення рівня знань фахівцями служби зайнятості пропонуються безробітним скористатись  безплатним навчальним інтернет – порталом  «Прометеус». Зареєструвавшись на якому людина може отримати знання за багатьма напрямками та  отримати відповіднй сертифікат.

– Сергію Едуардовичу, стільки всього – тільки обирай. Невже все так просто?

– Звичайно ні. Це велика праця кожної людини , і тієї що звернулась за послугою і тієї, яка надає цю послугу. Набагато легше людині, яка має достатньо інформації  і вміє нею користуватись. Тому надзвичайно важливою сьогодні є профорієнтаційна робота з молоддю і перш за все з тією, яка знаходиться ще за шкільними партами. І звісно для того щоб зменшити дисбаланс між попитом і пропозицією робочої сили , забезпечити підготовку навчальними закладами тих фахівців, які потрібні на ринку праці необхідно запровадити  на державному рівні механізм науково обґрунтованого прогнозу розвитку  ринку праці та потреби економіки в кадрах.

Анатолій Лагунець.

Від автора. Служба дбає про подолян, а хто ж турбується про її працівників? В обласному центрі зайнятості – це первинна профорганізація на чолі з Людмилою Євдокімовою, яка щодня опікується соціально-економічним захистом кожного члена колективу, дає слушні поради та роз’яснення стежить за виконанням колдоговору, спілкується з керівництвом (директор – Сергій Черешня). Налагоджений соціальний діалог дозволяє безболісно та оперативно вирішувати будь-які питання.