Напередодні Всесвітнього дня охорони праці відбулося розширене засідання президії Федерації профспілок області. Головне питання порядку денного –  стан охорони праці та громадського контролю за реалізацією прав працівників на безпечні здорові умови праці. Думки з приводу охорони праці, проблем в охороні праці, здоров’я працівників висловили Голова ФПО Геннадій Харьковський, головний технічний інспектор праці ФПО Олег Сковородніков, директор управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в області Сергій Кіндзерський, начальник відділу Управління Держпраці Вадим Франко.

viber image 2019-04-24 , 14.24.23

Більшість профспілкових організацій здійснюють громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці, створенням належних виробничих та санітарно-побутових умов, забезпеченням спецодягом, навчанням профспілкового активу з охорони праці, захистом прав потерпілих на виробництві, відшкодуванням шкоди, призначенням та оплатою допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Президія по охороні праці (11)

Налагоджена дієва співпраця в питаннях профілактики травматизму з Фондом соціального страхування, Управлінням Держпраці України в області, Департаментом соцзахисту населення ОДА та Об’єднанням організацій роботодавців області.

Адміністраціями підприємств, установ та організацій разом з профспілками проведено певну роботу щодо виконання зобов’язань Територіальної, Генеральної, Галузевої угод, колдоговорів, спрямованих на поліпшення охорони праці, що сприяло зниженню виробничого травматизму. Зокрема, торік в області травмовано на 10,2% менше, ніж у 2017-му, знизився виробничий травматизм у Віньковецькому, Славутському, полонському, Шепетівському, Красилівському, Білогірському районах. В минулому році без смертельного травматизму працювали галузі культури, соціальної сфери, споживчої кооперації, пошти та електрозв’язку.

Проте, незважаючи на позитивну тенденцію, викликає занепокоєння стан травматизму в Хмельницькому, Старокостянтинові, Кам’янець-Подільському, Чемеровецькому, Теофіпольському і Волочиському районах.

Президія по охороні праці (10)

На жаль, в більшості колдоговорів відсутні оздоровчі програми щодо щорічних профілактичних обстежень працівників, є проблеми з оздоровленням, наданням гарячого харчування, санаторно-курортним лікуванням, що призводить до великих втрат і зменшення продуктивності праці через захворюваність.

У зв’язку з тимчасовою непрацездатністю в минулому році втрачено 1050461 день, Фондом соціального страхування витрачено 198 млн.грн. Ще близько 500 тис. днів оплачені роботодавцями і, в середньому, 285 тисяч застрахованих осіб в 2018 році не працювали майже два тижні. З 30 працівників, які в 2018 році не повернулися додому з роботи – 22 померли на виробництві, в-основному, через серцево-судинні та інші захворювання.

Затягування реалізації в області Концепції та Плану заходів реформування системи охорони праці (Розпорядження КМУ № 989 від 12.12.2018 року), відсутність в більшості районів та міст підрозділів, координуючих роботу з охорони праці, впровадження досвіду управління виробничими ризиками, навчання, охорони здоров’я працівників, ігнорування роботи служб охорони праці окремими керівниками вплинули на зростання травматизму в І кварталі 2019 року на 60%. Зріс виробничий травматизм в м.Хмельницькому, м.Кам’янці- Подільському, Теофіпольському та Городоцькому районах.

Ускладнює лікування та відновлення після хвороб затримка оплати лікарняних, яка становить більше місяця, відсутність коштів на навчання представників застрахованих осіб на рахунках структур Фонду соціального страхування в області, відмова держави від санаторно-курортного лікування за рахунок Фонду.

Тож, з метою поліпшення охорони праці, посилення громадського контролю, впровадження систем управління безпекою та гігієною праці, реалізації прав працівників на безпечні та здорові умови праці, президія Федерації профспілок області постановила завдання, зокрема, звернутися:

до ОДА щодо прискорення розроблення заходів для реалізації Концепції реформування системи управління охороною праці в області;

до Управління Держпраці України в області щодо своєчасного інформування профспілок про групові, важкі нещасні випадки та смертю на виробництві для участі представників профспілок в розслідуванні; участі представників профспілок в розслідуваннях та включення представників профспілок до складу комісій перевірки знань працівників, роботодавців, осіб відповідальних за охорону праці;

до правління ФСС України щодо погашення заборгованості з оплати соціальних допомог; виділення коштів Фондом для навчання представників профспілок з охорони праці; відновлення санаторно-курортного лікування застрахованих осіб; виділення коштів на профілактику травматизму, поширення та впровадження кращого міжнародного досвіду з оцінки та управління виробничими ризиками, реформування системи управління охороною праці, а також матеріальної участі структур Фонду в оснащенні обласного методичного центру з охорони праці на базі Підприємства «Навчально-культурний центр «Побужжя» ФП області»;

до ОДА, Об’єднання організацій роботодавців області щодо прискорення укладання обласної Територіальної угоди на новий термін; розробки та прийняття спільного розпорядження щодо забезпечення формування, навчання, належної оплати праці працівників підрозділів охорони праці РДА, органів місцевого самоврядування, посадових осіб господарюючих суб’єктів, які організують роботу з охорони праці.

Чимало завдань поставлено і профспілковим організаціям усіх рівнів щодо посилення їх діяльності в забезпеченні безпечних і здорових умов праці – це й неухильне дотримання законодавства, надання пільг, створення комісій профкомів з охорони праці, обрання та навчання громадських інспекторів профспілок, участь представників профорганізацій у перевірках виконання колдоговорів, умов праці, розслідуванні нещасних випадків та недопущенні їх приховування, надавати допомогу потерпілим та сім’ям загиблих на виробництві тощо; ініціювання включення в колдоговори заходів щодо оздоровлення працівників, відновлення гарячого харчування, розвитку спорту та зміцнення здоров’я працівників; 100% забезпечення працюючих спецодягом, санітарно-побутовими приміщеннями, атестації робочих місць, видачі спецхарчування, молока, миючих засобів тощо.

Відповідні завдання поставлені й Підприємству «Навчально-культурний центр «Побужжя» ФП області» в рамках реалізації ініціативи МОП «Безпечне та здорове майбутнє праці».

Президія погодила підписання Угоди про співпрацю між Федерацією профспілок області та Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області з метою координації дій по попередженню та усуненню порушень законодавства про охорону праці, профілактики виробничого травматизму та профзахворювань.

viber image 2019-04-24 , 14.24.20

По завершенню президії Голова ФП області Геннадій Харьковський відзначив дипломами кращих громадських інспекторів профспілок з охорони праці – Володимира БАБИЧА начальника дільниці контактної мережі ХКП «Електротранс», Олександра КИРИЛЮКА, верстатника деревообробних верстатів ЦПД ДП «Ізяславське лісове господарство», В’ячеслава ЯЩУКА, заступника начальника механоскладального цеху №12 з підготовки виробництва ДП «Новатор».

Президія по охороні праці (26)

Президія по охороні праці (28)