За результатами моніторингових досліджень упродовж січня поточного року, фахівцями Відділення виявлено чинник дестабілізації стану соціально-трудових відносин (далі – СТВ) пов’язаний із встановленням нових або зміною існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту в окремих медичних закладах міста Хмельницького.

Зокрема, ускладнення стану СТВ виникло в зв’язку з прийняттям рішення Хмельницької міської ради від 27.12.2018 року №10 «Про  припинення в результаті реорганізації шляхом злиття Хмельницької міської поліклініки № 1, Хмельницької міської поліклініки № 2, Хмельницької міської поліклініки № 3, Хмельницької міської поліклініки № 4 та комунального закладу «Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр» в комунальне підприємство «Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр» Хмельницької міської ради».

З метою недопущення загострення СТВ, запобігання виникненню конфліктних ситуацій і можливих акцій соціального протесту в згаданих закладах, під головуванням начальника Відділення Т.Бабич, 22 січня
2019 року у приміщенні відділення НСПП в Хмельницькій області (далі – Відділення) проведено круглий стіл на тему: «Реформування медичної галузі та дотримання вимог трудового законодавства».

Серед запрошених головні лікарі та голови профспілок Хмельницьких міських поліклінік № 1, № 2, № 3, № 4 та Хмельницького лікувально-діагностичного центру.

На початку зустрічі Т.Бабич ознайомила присутніх із основними завдання та напрями діяльності НСПП як державного органу, створеного для сприяння вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів), прогнозування та запобігання їх виникненню, а також забезпечення здійснення соціального діалогу.

Головними питаннями круглого столу були дотримання вимог чинного законодавства у ході реорганізації закладів охорони здоров’я та існуючий наразі стан СТВ у вищезазначених медичних закладах.

За словами головних лікарів, наймані працівники занепокоєні  процесами реорганізації поліклінік та створенням єдиного комунального підприємства «Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр» Хмельницької міської ради, оскільки частина з них втратить свої робочі місця. В першу чергу під скорочення потраплять працівники фінансового, адміністративно-господарського та статистичного відділів медичних закладів.

Голови профспілок, у свою чергу, вважають, що реформування сфери охорони здоров’я вцілому та конкретно поліклінік Хмельниччини  вимагає чіткого дотримання процедурних моментів під час реорганізації, а також бути на «крок попереду» профспілковим органам, з метою попередження небажаних конфліктів.

У ході круглого столу, начальник Відділення наголосила на необхідності оперативного взаємоінформування у разі виникнення ускладнення стану СТВ та врегулювання розбіжностей правовим шляхом згідно Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

За результатами роботи були досягнуті домовленості щодо вжиття спільних заходів, спрямованих на забезпечення соціальної стабільності у трудових колективах згаданих медичних закладів, запобігання виникненню конфліктних ситуацій і можливих стихійних акцій соціального протесту.

Крім того, було рекомендовано сторонам соціально-трудових відносин з метою отримання компетентної правової допомоги в питаннях усунення чинників дестабілізації, звертатись до Відділення. Адже в умовах реформування системи охорони здоров’я, яке є невід’ємною частиною соціально-економічних перетворень в Україні, подекуди можливе порушення прав та гарантій працівників, встановлених трудовим законодавством, провокуючи в процесі так званої «оптимізації медичних закладів» незаконне і безпідставне звільнення працівників тощо.

IMG_2 круглий стіл