З метою моніторингу стану соціально-трудових відносин в сфері охорони здоров’я заступником начальника Г. Шинкаренко та головним спеціалістом
С. Кошевко відділення НСПП в Хмельницькій області ( далі – Відділення) 7 липня 2016 року проведено робочу зустріч з начальником фінансового управління Хмельницької міської ради С. Ямчуком.

В ході зустрічі працівникам Відділення повідомлено, що управлінню відомі факти про звернення Професійної спілки працівників охорони здоров’я України до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я України щодо неналежного фінансового забезпечення галузі охорони здоров’я. Зокрема, у такому зверненні наголошувалось, що фінансування видатків на охорону здоров’я у 2016 дорівнює 3% від ВВП і цей факт є найнижчим за останні 6 років.

Начальник управління пояснив, що лобіюючи інтереси найманих працівників, профспілки застерігають, що у трудових колективах медиків  склалась критична ситуація зі зростаючою заборгованістю по виплаті заробітної плати (в т.ч. індексації заробітної плати на 2016 рік), переведенням найманих працівників на неповний робочий день, відправленням таких у відпустки без збереження заробітної плати, загрозою масового скорочення працівників закладів охорони здоров’я.

Разом з тим, начальник фінансового управління Хмельницької міської ради С.Ямчук запевнив, що хвилюватися про виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) в медичній галузі міста не має підстав, так як при формуванні бюджету на 2016 рік на заробітну плату медичним працівникам м. Хмельницького закладено 230,1 млн. грн., що на 14% більше минулорічних поточних видатків.

Однак, заступник начальника відділення НСПП в Хмельницькій області
Г. Шинкаренко зауважила, що не можна сказати про спокійну ситуацію серед усіх працівників медичної галузі, де головним чинником до дестабілізації стану соціально-трудових відносин є зміна методики виплати матеріальної допомоги на оздоровлення при виході медичних та технічних працівників у щорічну відпустку, а саме – невиплата матеріальної допомоги на оздоровлення технічним працівникам.

Зокрема, проведені Відділенням моніторингові дослідження свідчать, що виплата матеріальної допомоги на оздоровлення медичним працівникам здійснюється згідно Постанови КМУ від 11.05.2011 року № 524 «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», а іншим працівникам – згідно наказу Міністерства праці та соціальної політики України та МОЗ від 05.10.2005 року № 308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівникам закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення». Саме тому, невиплата матеріальної допомоги на лікування технічним працівникам, які працюють у медичній галузі, є найголовнішим чинником дестабілізації стану СТВ в місті Хмельницькому.

Разом з тим, С. Ямчук наголосив, що для поліпшення фінансового стану в трудових колективах медичної галузі у липні місяці поточного року на сесії міської ради планується прийняття рішення щодо виділення додаткового фінансування з міського бюджету в розмірі 2,0 млн. грн. на виплату матеріальної допомоги на оздоровлення саме технічним працівникам.

Як результат, ці дії сприятимуть здійсненню превентивної роботи по вирішенню розбіжностей СТВ у галузі охорони здоров’я та в запобіганні проявів протестної активності медиків.

За результатами вищезазначеної робочої зустрічі, проведено нараду із фахівцями Відділення, на якій прийнято рішення продовжити відстежувати стан соціально-трудових відносин в медичних закладах Хмельниччини з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).