Профспілкове віче сказало рішуче «Ні – трудовому рабству! Всі – на захист трудових і соціально-економічних прав людини праці!

30 січня у залі Федерації профспілок Хмельницької області ніде було і яблуку впасти: понад триста профспілкових лідерів і профактивістів зібралися висловити рішучий протест намаганням уряду, законотворців знищити профспілки та, відкинувши демократію, волю і свободу вибору людей, загнати кожного трудівника у далеке минуле, коли панувало трудове рабство й середньовічний морок. Зала тріщала, бо люди йшли і йшли, плекаючи надію відстояти завойоване віками і чималими зусиллями не одного покоління українців…

Голова ФП області Геннадій Харьковський:
– Профспілок не чують. Кажуть, головне – зміни до Конституції, продаж землі, реформи охорони здоров’я, освіти, децентралізація, громади. Це все – без ради з народом – люди, мовляв, це підтримують.
Водночас слід відзначити, що якраз люди ще не відчули істотних змін на краще.

Y32A6971

Ситуація на ринку праці України – це високий рівень безробіття, вдвічі вищий, ніж у країнах ЄС. Поруч – великий ринок тіньової праці, звичайно, без захисту трудівників. Дефіцит гідної праці примушує мільйони співвітчизників до трудової міграції за кордон.
Заробітна плата: існує несправедливий розподіл отриманих результатів праці між власниками і працівниками. Мінімальні гарантії оплати праці вдвічі-тричі нижчі за прожитковий мінімум, мільярдна заборгованість по виплатам зарплат. За рівнем середньої зарплати українські робітники – на останньому місці в Європі.

Y32A6948
У той же час урядовий проєкт «Про працю» №2708 не тільки не вирішує ці проблеми, а ще більше заганяє людей у глухий кут.
Утаємничена підготовка законопроєктів, які безпосередньо зачіпають соціально-економічні і трудові права та інтереси працівників, веде до руйнації створюваної за роки незалежності системи соціального захисту за європейським зразком.
При цьому з особливим цинізмом ідеологи цього процесу розгорнули масштабну кампанію дискримінації ролі та місця профспілок у суспільстві та, навіть, активістів – це законопроєкт № 2681.

Y32A6945

ВІН ПОЗБАВЛЯЄ ПРАЦІВНИКІВ ПРАВА:
– на об’єднання у профспілки на малих підприємствах;
– на об’єднання у профспілки студентів та учнів у навчальних закладах;
– участі у прийнятті соціально-економічних рішень суспільного значення;
– їх захисту перед роботодавцем;
– захисту профактивістів від роботодавця;
– отримання 6-денної відпустки на профспілкове навчання.

Y32A6939

ПОЗБАВЛЯЄ ПРОФСПІЛКИ ПРАВА:
– захищати працівників у трудових відносинах, у т.ч. при їх звільненні;
– здійснювати громадський контроль за дотриманням законодавства про працю і оплату праці;
– обирати своїх представників до виборних органів;
– вільно організовувати діяльність та мати гарантії її забезпечення;
– брати участь в колективних переговорах, якщо до їх складу входитимуть представники керівного персоналу підприємства;
– брати участь в інтересах працівника у законотворчій роботі;
отримувати від роботодавця інформацію з трудових відносин.

Y32A6923

ПОЗБАВЛЯЄ ПРОФСПІЛКОВИХ АКТИВІСТІВ ПРАВА:
– захисту від роботодавця;
– на працевлаштування після завершення виборного терміну;
– на додаткову відпустку для виконання своїх функцій.
Можна ще багато перераховувати, та суть одна – це вже межа людського терпіння наруги над собою!!!
Які загрози та виклики постають перед профспілками і людьми найманої праці – про це наочно презентував на прикладах директор Навчально-культурного центру «Побужжя» Федерації профспілок області, голова обласної організації профспілки будівництва і промисловості будівельних матеріалів,  Олег Сковородніков.

Y32A6956

Післямова
Обговорення відбувалося гаряче та емоційно: учасники віче пропонували діяти рішуче та, навіть, радикально, однак у правовому полі.
Підтримку профспілкам висловив голова Об’єднання організацій роботодавців області Іван Дунець, зауваживши, що вони є справжніми захисниками трудового люду і відіграють дійсно вкрай важливу для суспільства роль. Крім того, наголосив Іван Іванович, всебічна підтримка вітчизняного виробника, протидія виїзду за межі кваліфікованих виробничих кадрів, молоді – це теж спільна справа профспілок і роботодавців. А для цього потрібно, щоб у державі була стабільність, гідні умови праці та достойні зарплати.
Запитаєте: а що ж влада? На віче-збори профактиву були запрошені голови ОДА, обласної ради, але, на жаль, не завітали…
Інформаційний відділ ФП Хмельницької області.