Після першоберезневого інтерв’ю начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області Сергія Кіндзерського читачів та дописувачів газети особливо зацікавили питання можливості отримання пільгових путівок до санаторіїв.

Відповіді начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області Кіндзерського С.А. на питання кореспондента газети «Подільські вісті»

IMG_3953

Очільник обласного Фонду відзначає, що керівники та фахівці управління, відділень у містах та районах області разом із закладами охорони здоров’я провели значну роз’яснювальну роботу щодо запровадження з 01 січня 2018 року нової системи забезпечення застрахованих осіб такими путівками. Можливості направлення працюючих подолян на реабілітаційне лікування до санаторіїв, що надається за рахунок коштів Фонду, розширені. Значно збільшилася кількість лікувально-профілактичних закладів області, які мають право за рішеннями лікарсько-консультативних комісій рекомендувати хворим санаторний етап реабілітаційного лікування. Також розширився перелік профільних реабілітаційних відділень та санаторіїв.

Процедурні моменти у щоденній співпраці з лікарями та хворими у нас відпрацьовані.

Із врахуванням досвіду роботи у перші місяці цього року наводжу відповіді на найбільш актуальні та поширені питання громадян:

– До кого звертатися за путівкою хворому, якщо трапилася травма у побуті або перенесене важке захворювання чи операція?

– Перш за все до лікуючих лікарів, завідувачів відділень та голів ЛКК. У випадку отримання відмов або неповних роз’яснень хворим чи їх родичам слід звертатися за консультаціями до керівників та фахівців відділень Фонду в містах та районах області за місцем розташування медичних закладів, де хворі проходять стаціонарне лікування. Якщо пацієнти перебувають у закладах охорони здоров’я обласного підпорядкування у місті Хмельницький, необхідно звертатися до Хмельницького міського відділення, що розташоване за адресою: вул. Кам’янецька, 170. Можна проконсультуватися у відділі медичних та соціальних послуг обласного управління за адресою: вул. Подільська, 3/1а, каб. 21, або за тел.: 0-382-65-60-14.

 

– Чи кожному мешканцю Хмельницького краю можна поїхати до санаторію і яка процедура отримання путівки?

– Право на відновлювальне лікування за рахунок коштів Фонду мають лише застраховані, тобто працюючі особи, які сплачують або за яких сплачують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а також члени сімей застрахованих осіб – це діти у супроводі батьків, опікунів або піклувальників.

При настанні страхового випадку під час перебування хворого в стаціонарі, відповідно до медичних показань, за рекомендаціями лікуючого лікаря та за наявністю висновку ЛКК медичного закладу, хворий може самостійно вибрати санаторій, який є у переліку (розміщений на офіційному сайті виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України www.fssu.gov.ua), для проходження реабілітації.  Процедура замовлення путівки дуже проста. Лікарі запрошують відповідального фахівця Фонду, з яким тісно співпрацюють. Уточнюються всі необхідні дані та прохання хворого. І практично у триденний термін оформляється тристоронній Договір між хворим, відділенням Фонду та санаторієм.

Порядок відшкодування витрат за соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей у реабілітаційних відділеннях затверджений постановою правління Фонду соціального страхування України від 13.07.2017 № 39. Граничні розміри витрат у 2018 році на компенсацію вартості одного ліжко-дня лікування для однієї застрахованої особи складають 600 грн (з ПДВ), за путівкою матері і дитини – 920 грн, для супроводжуючої особи – 420 гривень.

Строк перебування на реабілітації визначається лікарями за наявністю медичних показань та за бажанням хворого, але не більше 24 днів.

Під час лікування в санаторії хворі перебувають у двомісних номерах зі всіма зручностями. До їхніх послуг – усі необхідні діагностичні та лікувальні процедури за медичними показаннями. Із зазначеної суми вартості кожна третя частина використовується на лікування, харчування та проживання. Витрати на лікування супроводжуючої особи не передбачені.

– У який період захворювання чи травми направляються хворі до санаторіїв?

– Після закінчення гострого періоду захворювання чи травми, у разі наявності обмеження життєдіяльності та виконання трудових обов’язків.

На весь період реабілітації із врахуванням часу на проїзд до санаторію та у зворотному напрямку видається окремий листок непрацездатності, як продовження попереднього лікарняного під час перебування в стаціонарі.

При направленні на реабілітацію хворих дітей-інвалідів до 18 років листок непрацездатності видається одному із працюючих батьків (опікуну або піклувальнику), який виховує дитину з інвалідністю, лікуючим лікарем до від’їзду у санаторій на весь період лікування за наявності висновку ЛКК про потребу стороннього догляду.

– До яких санаторіїв можна направити хворих застрахованих осіб і з якими діагнозами?

– У переліку санаторно-курортних закладів, який постійно оновлюється, зазначені різні профілі медичної  реабілітації.

Наприклад:

  1. Для вагітних подолянок на випадок ускладнення вагітності можна запропонувати такі санаторії, як: «Україна», що у смт Ворзель Київської обл.; «Авангард», м. Немирів Вінницької обл.; «Клінічний санаторій ім. Пирогова», «Лєрмонтовський», що на Одещині; «Карпати» у Закарпатській області та інші. Слід зазначити, що оздоровлення вагітної у санаторно-курортних умовах проводиться без видачі листка непрацездатності, оскільки вагітність є природним фізіологічним станом жінки (а не наслідком захворювання чи травми). А рекомендацію щодо направлення у санаторій можна отримати безпосередньо із жіночої консультації.
  2. Для нашого підростаючого покоління – «зелена дорога» до санаторіїв: «Авангард» (Вінницька обл.), «Україна» (Київська обл.), «Березовий гай» та «Миргород» (Полтавська обл.), «Черемош» (Львівська обл.), «Поляна» (Закарпатська обл.) та інших. Показаннями для направлення хворих дітей у супроводі дорослих є оперативні втручання на органах зору, серці та легенях, а також цукровий діабет, перенесені опіки, захворювання легень нетуберкульозного характеру.
  3. Після перенесення інсультів та інфарктів – нейрореабілі­тація у підгострому періоді інсульту, черепно-мозкової травми, після оперативних втручань на судинах мозку найбільш ефективна у санаторіях: «Хмільник», «Карпати», «Черче», «Лєрмонтовський» (м. Одеса), «Конча Заспа» та «Жовтень» (м. Київ), «Любень Великий» (Львівська обл.).

А у підгострому періоді інфаркту міокарда, після операцій на серці, пролікованої нестабільної стенокардії можна поїхати також у Київську обл. – санаторії «Жовтень» та «Україна», Львівську область – «Перлина Прикарпаття», на Волині у Шатському районі – «Лісова пісня», а також у санаторіях «Карпати» та «Лєрмонтовський».

  1. Якщо застрахована особа перенесла травму невиробничого характеру, м’язово-скелетна реабілітація проводиться у підгострому періоді після ортопедичних та травматологічних операцій, а також при ревматологічних захворюваннях у санаторіях: «Бердянськ» та «Великий Луг» Запорізької області, «Хмільник», «Авангард», «Карпати», «Черче», «Конча Заспа», «Жовтень», «Любінь Великий», «Аркадія», «Лєрмонтовський», «Орізонт» тощо.
  2. Хворих на цукровий діабет можемо направляти до санаторіїв Закарпатської та Львівської областей: «Миргородкурорт», «Авангард», «Хмільник», «Збруч» (смт Сатанів Городоцького району).
  3. Після перенесених операцій санаторно-курортну реабілітацію можна пройти у підгострому періоді за наслідками оперативних втручань на органах зору, травлення, сечостатевої системи, оперативного та інструментального видалення каменів з нирок і сечових шляхів, ударно-хвильової літотрипсії, а також на жіночих статевих органах.

– Які пільги для учасників антитерористичної операції, які повернулися до праці на свої підприємства?

– Застрахована особа, яка брала безпосередню участь в антитерористичній операції, направляється (за бажанням у супроводі членів сім’ї: чоловік/ дружина, неповнолітні діти) до реабілітаційного відділення за профілем медико-психологічна реабілітація за рахунок коштів Фонду один раз після демобілізації за наявності відповідних медичних показань та оригіналу довідки про участь в АТО.

Нашим захисникам пропонуються реабілітаційні відділення санаторіїв на березі Чорного моря в Одеській області – «ім. Горького», «Скадовськ» та «Одеський»; у Закарпатській області – «Верховина», на Вінниччині – «Авангард», в Івано-Франківській області – «Черче» та інші відділення, які є у Переліку.

– Як направити на санаторно-курортне лікування потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві?

– Згідно зі ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 витрати на санаторно-курортне лікування потерпілих на виробництві та професійних захворювань Фонд фінансує повністю, якщо потерпілий має статус особи з інвалідністю та висновок медико-соціальної експертної комісії про потребу в санаторно-курортному лікуванні.

Порядок відшкодування витрат за надані хворому послуги у санаторії, а також на проїзд туди і назад затверджений постановою правління Фонду соціального страхування України від 24.05.2017 № 33.

Право на безкоштовну путівку щорічно мають особи з інвалідністю                           І групи, один раз на два роки – з інвалідністю ІІ групи, один раз на три роки –                 ІІІ групи. При складанні індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю потерпілим із ІІ та ІІІ групами інвалідності можна проходити санаторно-курортне лікування щорічно.

У разі необхідності супроводу особи з інвалідністю до санаторію за висновком МСЕК, за рахунок коштів Фонду компенсуються витрати на проживання та харчування на весь період перебування у санаторії супроводжуючої особи, а також на її проїзд.

Для отримання путівки потерпілому необхідно перебувати на відповідному обліку в будь-якому відділенні управління Фонду за місцем зберігання справи про страхові виплати, подати заяву за встановленою формою та окремі документи.

– До яких санаторіїв направляються потерпілі на виробництві?

– Потерпілі самостійно вибирають санаторно-курортний заклад, який розташований у населених пунктах України, за профілем лікування згідно з медичними показаннями.

Встановлені граничні розміри витрат для відшкодування вартості одного ліжко-дня санаторно-курортного лікування потерпілого: з наслідками травм, захворюваннями хребта та спинного мозку – 581 грн, із наслідками інших травм та захворювань – 560 грн (без ПДВ). Для перебування в санаторії супроводжуючої особи – відповідно 445 грн та 470 гривень.

Найбільшою популярністю у подолян користуються санаторії: «Трускавець­курорт» та «Східницькі Карпати», що на Львівщині, «Авангард» у м. Немирів Вінницької обл., «Оризонт», «ім. Пирогова», «Куяльник» та «Золота Нива» на Одещині, «Лісова пісня»  на Волині.

– Чи є протипоказання для направлення хворих та потерпілих до санаторіїв?

– За всіма профілями лікування у санаторно-курортних установах встановлені конкретні показання (діагнози), які в основному висвітлені у розмові, та протипоказання. Щодо них ви можете консультуватися з лікуючими лікарями та членами лікарсько-консультативних комісій при закладах охорони здоров’я. Лікарі несуть безпосередню відповідальність за якість медичного відбору та направлення хворих до санаторіїв.

– Дійсно, багато захворювань, наслідків операцій і травм можна пролікувати у санаторіях із такою значною фінансовою та моральною підтримкою з боку Фонду соціального страхування України.

І як висловився керівник обласного управління Сергій Анатолійович: «Обмежень у санаторно-курортному лікуванні хворих та потерпілих на виробництві немає. Радійте життю та насолоджуйтеся його різноманітними можливостями. Відновлюйте свою найбільшу цінність – здоров’я!». 

Отож, дякуємо за такі змістовні роз’яснення.  

 

28.03.2018