Уже понад пів року не припиняються ракетні атаки російськими загарбниками українських міст. Гине мирне населення, серед якого діти, знищуються житлові будинки, інфраструктура, руйнуються міста і села. Від бомбардувань та обстрілів постраждали понад 2400 закладів освіти, 269 з них – зруйновано повністю і 1300 шкіл залишаються в окупації. Агресор масово знищує освітню та наукову інфраструктуру.
Профспілка працівників освіти і науки України отримує звернення від профспілкових організацій з тимчасово окупованих територій та тих, де ведуться активні бойові дії, про тиск та шантаж російським окупаційним режимом на працівників закладів та установ освіти та членів їхніх сімей.
Освітяни, які перебувають в окупації, знаходяться у вкрай складному становищі. На цих територіях примусово знищується українська система освіти. «Окупаційна влада» змушує працювати за стандартами рф. Учителів шантажують, погрожують тортурами й арештами, залякують депортацією до країни-агресора за незгоду співпрацювати з окупантами. Батькам, які не пускають дітей до школи, погрожують забрати їх в інтернатні заклади.
Заборонено спілкування в закладах освіти українською мовою. Із переліку шкільних предметів виключається українська мова та література, історія України, йде тотальний примус всі предмети викладати російською мовою. Українських вчителів змушують проводити класні години та виховні заходи, на яких виправдовується російське вторгнення, вивчається символіка та атрибутика країни-агресора, спотворюється та фальсифікується історія України тощо. Працівників змушують проходити курси підвищення кваліфікації за російськими стандартами.
Відомі випадки переслідувань та викрадень педагогів за їх проукраїнську позицію та небажання співпрацювати з «окупаційною владою», а також за відмову розпочинати навчальний процес за програмами ворожої країни.
Йдеться також про випадки викрадення та вивезення із шкіл мультимедійного обладнання, комп’ютерної техніки, ноутбуків. Із бібліотек закладів освіти вилучаються україномовні підручники, твори українських письменників та поетів.
На тимчасово окупованих територіях робляться спроби заборонити діяльність Профспілки працівників освіти і науки України. Працівників закладів освіти змушують вступати до «новостворених» освітніх профспілок, погрожуючи звільненням, що є прямим порушенням їхніх прав і свобод, суперечить основному принципу діяльності профспілок. Зафіксовані випадки конфіскації майна та комп’ютерної техніки у територіальних організацій Профспілки.
Профспілка працівників освіти і науки України, гнівно засуджуючи дії країни-агресора, терор і вбивство українського народу, знищення української національної ідентичності та системи освіти, закликає міжнародну спільноту об’єднатися та виступити разом на освітньому фронті проти незаконного російського вторгнення в Україну – заради миру та безпеки у всьому світі, задля захисту демократичних і людських цінностей!
Бюро Президії Профспілки працівників освіти і науки України
https://pon.org.ua/novyny/9740-zaiava-profspilky-pro-neprypustymist-tysku-na-osvitian-u-tymchasovo-okupovanykh-terytoriiakh.html