Федерація профспілок Хмельницької області
Будівництво – найбільш травмонебезпечна галузь в Україні з найбільшою кількістю зайнятих працівників, які не мають відповідної професійної підготовки. Поліпшити таку ситуацію взялася Профспілка будівельників України, упровадивши освітній проєкт – Хаб неформального професійного навчання мікронавичок у будівництві.
Аналіз виробничого травматизму в будівництві показує, що понад 80% травм стається з організаційних причин, а саме: 👇
✔︎ порушення трудової та виробничої дисципліни;
✔︎ недотримання вимог інструкції з ОП;
✔︎ допуск до роботи без навчання та перевірки знань з питань ОП тощо.
Таких порушень працівники припускаються, ¬зокрема, через брак у них елементарних знань технологічних процесів, які вони виконують, недотримання ¬правил безпечного ведення робіт та ін.
Здобуття ж належної професійної освіти в галузі будівництва потребує витрат часу, коштів, зміни місця проживання, є й інші проблемні питання. Тому багато працівників починають працювати будівельниками без будь-якої відповідної спеціальної або професійної підготовки, набираючись досвіду, як кажуть, навчаючись на власних помилках.
На жаль, війна змусила велику кількість людей змінити місце проживання і на новому місці опановувати нову професію, підвищувати кваліфікацію тощо. А в тих регіонах, звідки люди вимушені були переселитися, забракло кваліфікованих кадрів. Також багато чоловіків, які становлять переважну більшість зайнятих у галузі, сьогодні захищають нашу країну на фронті.
З огляду на те, що ворожими обстрілами пошкоджено тисячі будівель і споруд, які тепер потрібно ремонтувати, а після закінчення війни обсяги будівництва значно зростуть, чимало людей сьогодні шукає себе саме в будівельній галузі.
Як зазначив експерт з питань зайнятості і трудової міграції Профспілки будівельників України Олег ¬Борисов, «…сьогодні у будівельній галузі відчувається брак робітничих кадрів. Відбудова ж країни основним тягарем ляже на плечі фахової молоді. Останнім часом на державному рівні стало більше уваги приділятися саме професійно-технічній освіті. Та й роботодавці почали розуміти, що кадровий потенціал підприємства – це одна з основних інвестицій у його розвиток. Профспілка будівельників України постійно переймається питаннями професійної освіти, і це є рукою допомоги державі щодо створення кадрового будівничого резерву».
ОСВІТНІЙ ПРОЄКТ ПРОФСПІЛКИ БУДІВЕЛЬНИКІВ
Розроблений цьогоріч Хаб неформального професійного навчання мікронавичок у будівельній галузі за сприяння і фінансування міжнародних, зарубіжних та вітчизняних компаній успішно впроваджується в Україні на базі професійних навчальних закладів. Модульне навчання відбувається за короткотерміновим курсом 10–14 днів безкоштовно для здобувачів освіти.
У травні цього року в Броварському професійному ліцеї відбувся перший випуск із врученням сертифікатів про закінчення професійного навчання за професією «лицювальник-плиточник». Стати слухачами курсів та оволодіти новими вміннями і навичками виявили бажання не тільки особи з числа незайнятого населення, які мають на меті змінити вид діяльності, а й ті, хто через російську агресію залишили свою домівку. Навчання проходило в сучасно обладнаних виробничих класах.
Проєкт цікавий ще й тим, що теоретичному курсу відводиться лише 20% загальної кількості навчальних годин, решта – практика. Досвідчені будівельники вчать слухачів не тільки особливостей виконання тієї чи іншої роботи, але й обов’язково вимог безпеки праці під час таких робіт. Зокрема, які засоби індивідуального захисту потрібно застосовувати, який спеціальний одяг і взуття вдягати, як безпечно користуватися тими чи іншими інструментами тощо. Важливим є й те, що в мешканців з інших населених пунктів у цьому професійному ліцеї є можливість безкоштовного проживання.