Рішенням Уряду від 30 червня ц.р. внесено зміни до пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, яким передбачено, що атестація, строк проведення якої настав у період воєнного стану, за рішенням роботодавця, погодженим із профспілкою, проводиться протягом шести місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
Одним із наслідків військової агресії рф проти нашої країни стало значне скорочення обсягів виробництва, реалізації продукції та збиткова діяльність переважної більшості промислових підприємств. Сотні тисяч працівників промисловості стали до лав ЗСУ та інших збройних формувань, частина працівників тимчасово переведені в режим простою або призупинення трудових договорів.
При цьому, не зважаючи на всі складнощі військового часу, роботодавці та профспілки вживають всіх можливих заходів для збереження виробничого та трудового потенціалу української промисловості, яка має стати однією з точок стрімкого росту національної економіки на етапі післявоєнного відновлення.
Відповідно до п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 р. № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», атестація проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п’ять років.
Разом з тим, відповідно до п. 3.4 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених Постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 р. № 41, лабораторно-інструментальні дослідження фізичних, хімічних, біологічних, визначення психофізіологічних факторів проводяться в процесі роботи у характерних (типових) виробничих умовах.
Зрозуміло, що забезпечити характерні (типові) виробничі умови довоєнного часу з метою своєчасного та якісного проведення атестації робочих місць за умовами праці на більшості промислових підприємств сьогодні об’єктивно неможливо. Результати такої атестації будуть викривленими і потребуватимуть постійного корегування при збільшенні обсягів виробництва, тобто проведення низки додаткових позачергових атестацій. При цьому, сама процедура атестації є доволі складною та дороговартісною, що стане додатковим фінансовим тягарем для підприємств, які й без того вже тривалий час перебувають на межі виживання, а держава отримає лише погіршення і без того вкрай складного фінансового стану промислових підприємств.
У зв`язку з цим, профспілки і роботодавці звернулись зі спільним позиційним документом до Міністерства економіки України про розробку змін до законодавства в частині перенесення за рішенням роботодавця, за погодженням із профспілкою, чергової атестації робочих місць за умовами праці на період після завершення воєнного стану за умови, що перенесена атестація має бути проведена не пізніше ніж через 6 місяців після завершення (скасування) воєнного стану.