Обговорення проєкту Закону України “Про оборонно-промисловий комплекс Україн ...
Обговорення проєкту Закону України “Про оборонно-промисловий комплекс України як пріоритетну галузь промисловості”
19.11.2022
Обговорення організоване Українським союзом промисловців і підприємців. Зазначений законопроект підготовлений ДК «Укроборонпром» та профільним парламентським комітетом.
В документі передбачається визнання ОПК пріоритетною галуззю України, створення Агенції оборонних технологій, Державного фонду розвитку оборонно-промислового комплексу України, забезпечення пріоритетності оборонних закупівель у національних виробників ОВТ (за наявності відповідної пропозиції), надання останнім податкових та митних преференцій, спрямованих на заохочення модернізації та переоснащення виробництва, закріплення певних соціальних пільг та гарантій.
Голова ПАУ Ярема Жугаєвич взяв участь в обговоренні та у своєму виступі зупинився на основних соціальних аспектах.
Насамперед, це зайнятість працівників на підприємствах галузей ОПК. Сьогодні на таких підприємствах працює трохи більше 100 тис. працівників. Це менше 7 % від тої чисельності, що колись була. Із зниженням зайнятості на підприємствах ОПК очевидними є негативні наслідки: – поява реального безробіття, що стає загрозою прогресу національної економіки; – “перетікання” виробництва із легальної у тіньову; – відтік висококваліфікованих працівників, старіння кадрів тощо. Серед ключових аспектів престижності будь-якої галузі є заробітна плата та наявність вагомого соціального пакету. Зрозуміло, що заробітну плату треба не просто вимагати – її потрібно заробляти.
Підвищити заробітну плату можна шляхом збільшення частки зарплати в собівартості продукції та (що трохи складніше) шляхом зростання обсягів виробництва та продуктивності праці. Просто назвати галузь пріоритетною не достатньо, це не дасть їй автоматично такого статусу. Потрібно щось в неї інвестувати.
Щодо соціальних пільг та гарантій працівникам ОПК в проекті передбачаються наступні: зарахування до страхового стажу роботи під час воєнного стану на підприємствах ОПК та в територіях бойових дій у подвійному розмірі; працівникам ОПК на час дії воєнного стану “можуть встановлюватися” надбавки до заробітної плати в розмірі від 50% до 100% посадового окладу; додаткові відпустки до 14 календарних днів.
Наразі законопроект ще не внесено до Верховної Ради, Профспілка опрацьовує та готує свої пропозиції та зауваження. Інформація подана з урахуванням безпеки. Фото: УСПП