- Головна
- Федерація профспілок Хмельницької області
- Рада Федерація профспілок Хмельницької області обговорила роботу та завдання пр ...
Рада Федерація профспілок Хмельницької області, яка зібралась на своє засідання 12 липня у Будинку профспілок, обговорила роботу та завдання профспілкових організацій області щодо забезпечення трудових прав в умовах воєнного стану.
В засіданні взяли участь: члени ради, голова Федерації профспілок області області Олег Сковородніков, керівники членських організацій ФП області, Голова Федерації профспілок України Григорій Васильович Осовий, перший заступник Голови Хмельницької обласної військової адміністрації, голова тристоронньої соціально-економічної ради Cергій Тюрін – офіційна сторінка, голова Об’єднання роботодавців області Іван Дунець та запрошені соціальні партнери: Олександр Крупа – начальник головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Сніжана Паюк – начальниця регіонального відділення Національної служби посередництва і примирення, Сергій Черешня – директор Хмельницького обласного Центру зайнятості, Олександр Малюзін – перший заступник Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, Валерій Заганяч – виконавчий директор об’єднання роботодавців області.
Відкриваючи засідання, учасники вшанували хвилиною мовчання пам’ять загиблих у російсько-українській війні, серед яких і члени профспілок області.
Питання, якому члени ради присвятили основний час для обговорення, – «Про роботу та завдання профспілкових організацій ФП області щодо забезпечення трудових прав в умовах воєнного стану»: доповідь Голови ФП області Олег Сковородніков, постанова ради та інформаційні матеріалами до неї, виступи профспілкових лідерів з галузевих та первинних профспілкових організацій, соціальних партнерів.
Наголошено, що хоч воєнна агресія росії проти України і призвела до скорочення профспілкового членства, Федерації профспілок області вдалося зберегти свою структуру та залишатися найбільшим обласним репрезентативним профспілковим об’єднанням.
З перших днів широкомасштабного вторгнення членські організації ФП області активно включились в роботу по підвищенню обороноздатності країни, підтримку гуманітарного фронту, допомогу кожному з вимушених переселенців, які зупинялись транзитом або на тривалий період і продовжують проживати в Хмельницькій області, в профспілкових закладах.
Профспілковими організаціями всіх рівнів переказано для потреб Збройних сил України та Сил територіальної оборони (на закупівлю дронів, тепловізорів, автомобілів, амунції) майже 8,4 млн. грн., в тому числі на спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку ЗСУ, благодійним організаціям «Захисти Хмельниччину», «Волонтери Поділля», Хмельницькій Національній академії Державної Прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького та іншим.
Здійснюються профспілкові виплати, цільова благодійна допомога постраждалим внаслідок збройної агресії росії, призваним на військову службу, учасникам територіальної оборони, пораненим бійцям, вимушеним переселенцям, які втратили житло, майно та роботу. Надається матеріальна допомога сім’ям загиблих у війні з росією, зниклих безвісті, бійців, які перебувають в полоні або отримали поранення.
2022 рік став справжнім викликом для всіх профорганізацій, в тому числі і для профспілкової молоді, які з перших днів війни почали волонтерити, займатись донорством, плетінням сіток, допомагати внутрішньо переміщеним особам.
В гуртожитку «Навчально-культурного центру «Побужжя» ФП області» розміщувались та продовжують перебувати внутрішньо переміщені особи з різних куточків України, де ведуться бойові дії, або їх місця проживання знаходяться на окупованих територіях. За весь період з початку широкомасштабного вторгнення до сьогодні в гуртожитку для потреб переселенців надано більше 14 тис. ліжкомісць-діб під проживання, третя частина з них проживали за рахунок фінансової підтримки Гуманітарного штабу ФПУ, міжнародних профспілок, обласних членських організацій ФП області.
Загалом з початку вторгнення росії зусиллями профспілкових організацій всіх рівнів області, зібрано та надано допомоги на суму понад 16,4 млн.гривень. Кількість членів профспілок та членів їх сімей, які потребували і отримали допомогу становить 4107 осіб.
Але крім основного бойового фронту і підтримки армії, у профспілок з’явився ще один фронт – трудовий. Зміна ринку праці, міграція робітників, втрата робочих місць з однієї сторони та боротьба із законодавчими ініціативами, яким в мирний час був даний супротив профспілковим рухом.
15 березня 2022 року Верховною Радою України прийнято закон № 2136 -ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» яким запроваджено низку обмежень воєнного часу і частково скорочено трудові права та гарантії працівників. Обмеження відпусток, застосування простоїв, введення нових термінів в трудовому праві, такі як призупинення трудових відносин, породили ряд спірних ситуацій між працівниками і роботодавцями.
На виконання законодавства про соціальний діалог в області, питання змін в трудове законодавство, зростання цін, тарифів, необхідність підвищення заробітних плат відповідно до рівнів інфляцій, перегляду розмірів мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму, які лежать в основі формування тарифної сітки бюджетної сфери, пропозиції по зміні законодавства про соціальний діалог з метою розширення сфер впливу соціальних партнерів та діалогу на рівні територіальних громад та з органами місцевого самоврядування розглядались на засіданнях територіальної тристоронньої соціально-економічної ради за участі соціальних партнерів.
Звертаючись до учасників зібрання, перший заступник начальника ОВА Cергій Тюрін висловив слова вдячності профспілковим організаціям області за активну позицію у підтримці нашої держави, Збройних Сил України, а також за увагу до ветеранів та внутрішньо переміщених осіб.
Водночас посадовець відмітив, що з початком повномасштабного вторгнення рф в Україну органи влади, роботодавці, профспілки вимушені працювати в нових та складних умовах. Для адаптації роботодавців та працівників до нових реалій встановлені тимчасові правила трудових відносин, які діятимуть лише на час війни.
Окремо, ознайомив учасників засідання про програми відновлення України «Пліч-о-пліч», підтримки бізнесу та роботодавців.
Голова Обʼєднання роботодавців обоасті Іван Дунець звернув увагу на питання збереження життя і здоровʼя на робочих місцях, відновлення перевірок охорони праці та вдосконалення механізмів бронювання працівників підприємств.
Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, у своєму виступі наголосив, що профспілки підтримали тезу, виголошену Президентом України 28 червня ц.р. під час виступу у Верховній Раді про те, що «Україна має відмовитися від ідеї, що нібито праця українців і українок має бути дешевою. Бо нібито дешевизна праці наших людей була конкурентною перевагою нашої України. Ми ставимо собі за мету досягти рівня оплати праці, який можна було би визначати за формулою «сусіди в Євросоюзі +30%», – сказав Володимир Зеленський.
Це співпадає з визначеним Стратегією діяльності ФПУ на 2021-2026 роки «Час дій та якісних змін» очікуваним и результатом: «рівень середньої заробітної плати підвищено вдвічі. Заробітна плата кваліфікованих працівників більше 1000 евро».
В ході робочого засідання Радою Федерації профспілок області актуалізовані завдання щодо забезпечення трудових, соціально-економічних прав працівників в умовах воєнного стану, подальшої допомоги ЗСУ, внутрішньо переміщеним особам, постраждалим від війни членам профспіло к та сім’ям загиблого, пораненого, пропалого безвісти члена профспілки, поглиблення міжнародної співпраці для впровадження кращих практик і трудових та соціальних стандартів Європейського союзу.
Розглянуто виконання бюджету за 2022 рік та затвердження бюджету ФП області на 2023 рік, з прийняттям відповідних рішень.