30 листопада 2023 року в
Федерація професійних спілок України @ФПУ на пропозицію
Федерація профспілок Хмельницької області, Всеукраїнської профспілки металургів та гірників України @ПМГУ відбулась Консультативна нарада з питання: «Удосконалення законодавчого механізму оплати лікування працівників, потерпілих в результаті нещасного випадку на виробництві» за участі членів СПО об’єднань профспілок та представників Мінсоцполітики, МОЗ України, Уповноваженого Верховної Ради України.
Термінове проведення такої наради викликали обʼєктивні причини недосконалості законодавства з питань загальнообовʼязкового державного соціального страхування потерпілих, травмованих працівників від нещасних випадків на виробництві, в звʼязку з реформуванням Фонду соціального страхування України та передачі повноважень у цій сфері з 01.01.2023 року Пенсійному фонду України.
В процесі реформування соціального страхування (з чим категорично не погоджувались профспілки!) до Пенсійного фонду, як страховика, не була передана така важлива складова – як фінансування витрат на лікування потерпілих від нещасних випадків на виробництві.
На практиці, це призвело до фактичного фінансування лікування травмованих на виробництві за свій рахунок, або за рахунок коштів роботодавця…що є порушенням одного із основних принципів загальнообов’язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, а саме повного відшкодування шкоди внаслідок виробничої травми.
І такий принцип до 1 січня 2023 року діяв в повному обсязі через Фонд соціального страхування України.
Голова постійної комісії ради ФПУ з питань охорони праці, здоровʼя та соціального забезпечення Олег Сковородніков висловив про необхідність внесення змін до законодавства щодо повного захисту прав потерпілих на виробництві, а також недопущення зменшення існуючих прав і свобод при прийнятті нових нормативно-правових актів та відновлення принципів соціального страхування, що передбачено Конституцією України.
Довідково: з початку 2023 року на підприємствах, установах, організаціях Хмельницької області зафіксовано 103 нещасних випадки на виробництві, в яких постраждали 107 працівників, в тому числі 19 із смертельним наслідком.
До Федерації профспілок Хмельницької області надходять звернення від потерпілих працівників та членів їх сімей з питаннями відшкодування коштів витрачених ними на лікування від 25 тис грн.- 75 тис. грн. і більше.