Федерація профспілок Хмельницької області
 
❓Доброго дня! Зараз я працюю на підприємстві в Україні. Чи маю я право на відпустку без збереження заробітної плати строком аж 50 днів?
✔️Згідно частини 3 статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в період воєнного стану» протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про відпустки» (30 календарних днів), без зарахування часу перебування у такій відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.
Відповідно, працівник в період дії воєнного стану може звернутися до роботодавця із заявою про надання йому відпустки без збереження заробітної плати на будь-який термін, але в межах дії воєнного стану.
Наразі, воєнний стан в Україні продовжено до 14 травня 2024 року відповідно до Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №3564 від 6.02.2024р.
Тобто, відпустку без збереження заробітної плати за частиною 3 статті 12 вищезазначеного Закону можна надати максимальним строком до 14 травня 2024 року.
Така відпустка може надаватися будь-якій категорії працівників.
В свою чергу, роботодавець може надати таку відпустку, а може і відмовити у наданні такої відпустки, з огляду на необхідність залучення такого працівника до роботи.
При цьому, період такої відпустки не враховується до стажу роботи, за який нараховуються дні щорічної відпустки.
‼️Звертаємо увагу! Особливістю надання відпусток без збереження заробітної плати є те, що вони надаються тільки за бажанням працівника. Тому будь-яке примусове відправлення працівників у відпустки без збереження заробітної плати є грубим порушенням законодавства про працю.