Федерація профспілок Хмельницької області
1) Тривалість щорічних відпусток тепер може бути визначена колективним або трудовим договором незалежно від режимів та графіків роботи розраховується в календарних днях (ст. 76 КЗпП, ст. 5 Закону про відпустки).
2) Щорічна відпустка більше 24 дні може бути без оплати.
Відтепер роботодавцям дозволили за рішенням щорічну відпустку, яка більше 24 днів, надавати як відпустку без збереження заробітної плати. Механізм поки що незрозумілий.
Ця норма не застосовуються до керівних працівників закладів освіти, педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників.
3) Збільшено тривалість відпустки без збереження заробітної плати до 30 днів
Працівник має право на відпустку без збереження заробітної плати за сімейними обставинами або з інших причин не більше 30 календарних днів (раніше було 15 днів) (ст. 84 КЗпП).
4) Строк відпустки без збереження заробітної плати на час воєнного стану або пандемії визначається угодою сторін.
5) Не зараховується до стажу роботи перебування працівника у відпустці без збереження заробітної плати.
Час перебування працівника у відпустці за сімейними обставинами та на час пандемії або загрози (ч. 2 ч. 4 ст. 84 КЗпП) не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку (ст. 26 Закону про відпустки).
6) Нова відпустка мобілізованим працівникам після повернення на роботу.
Працівникам, які приступили до роботи після звільнення з військової служби за їх бажанням надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю до 60 календарних днів (п. 20 ст. 25 Закону про відпустки).
Період відпустки зараховується до страхового стажу (ст. 24 Закону про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування).
7) Компенсація відпустки працівникам військовослужбовцям, які увільняються.
Працівникам, які є військовослужбовцями за їхнім бажанням та на підставі їх заяви виплачується грошова компенсація за всі не використані ними дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
Працівник має подати заява про виплату компенсації за відпустку не пізніше останнього дня місяця, в якому працівник був увільнений від роботи у зв’язку з призовом на військову службу (ст. 83 КЗпП).
Відпустку при народженні дитини слід підтвердити документами від матері
При народженні дитини одноразова оплачувана відпустка тривалістю до 14 к.д. надається не пізніше 3 місяців з дня народження дитини одному з таких працівників:
1) чоловіку, дружина якого народила дитину;
2) батьку дитини, якщо шлюб не зареєстровано, але спільно проживають з матір’ю дитини, за наявності заяви матері дитини та свідоцтва про народження дитини, із зазначенням інформація про батька дитини (ст. 77-3 КЗпП, ст. 19-1 Закону про відпустку);
3) бабі або діду, або іншому родичу дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, на підставі заяви одинокої матері (батька) дитини.
9) Відпустка для підготовки до змагань
Працівникам, які беруть участь у всеукраїнських та міжнародних спортивних змаганнях надається відпустка для підготовки та участі в змаганнях.
Тривалість такої відпустки, умови її надання та оплати визначаються трудовим та/а колективним договором.
10) Відпустка на профспілкове навчання
Працівники, які обрані до складу виборчих профспілкових органів, надається додаткова відпустка тривалістю 6 к.д. на час профспілкового навчання.
Така відпустка оплачується в розмірі середньої заробітної плати за рахунок профспілкової організації (ст. 252 КЗпП, ст. 41 Закону про профспілки).
11) Перенесення вихідних днів
Відтепер порядок перенесення вихідних або робочих днів визначається роботодавцем в:
– трудовому або колективному договорі
– або в наказі роботодавця, за погодженням з профспілкою або уповноваженим представником працівників, якщо колективний договір відсутній (ст. 67 КЗпП).